تبلیغات
سایت رسمی دکتر مهدی مطهرنیا ـ آینده پژوه اجتماعی - فرهنگی و ارتباطات سیاسی - شکایت عربستان علیه ایران از جهتی امری مبارک است!/ ایران در برخورد با سعودی ها راه و روش خود را دارد


Admin Logo
themebox Logo
!-- www.newseek.ir -->
تاریخ:ششم مهر 95-08:59

شکایت عربستان علیه ایران از جهتی امری مبارک است!/ ایران در برخورد با سعودی ها راه و روش خود را دارد

مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با آریا:

شکایت عربستان علیه ایران از جهتی امری مبارک است!/ ایران در برخورد با سعودی ها راه و روش خود را دارد

Image result for ‫مطهرنیا‬‎
خبرگزاری آریا- عربستان از روش های گوناگون در جهت در محدودیت قرار دادن ایران بهره خواهد برد.
مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل، در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در ارزیابی خود از شکایت عربستان سعودی از ایران به شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن گفت: برجسته سازی قدرت رقیب و آسیب پذیر بودن خود در دوره جنگ های نامتعادل را باید از منظر رسانه ای و در چارچوب رسانه ای کردن یک معادله سیاسی پیش برد.عربستان اکنون با شکایت به شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و انگشت اتهام زنی به ایران در جهت ارسال سلاح به یمن در پی بزرگنمایی تهدید ایران در منطقه و از سوی دیگر آسیب پذیر نشان دادن خود در حوزه جنگ های نامتعادل و در ادامه پروسه جنگ های نامتعادلی است که کشورهای فرامنطقه ای قبل از پذیرش برجام بر علیه ایران شروع کردند. عربستان اساسا یک بازیگر بزرگ فرامنطقه ای نیست که بخواهد در چارچوب تئوری نامتعادل به بزرگنمایی قدرت ایران به عنوان یک تهدید و از سوی دیگر آسیب پذیر نشان دادن خود روی آورد، اما با توجه به پیشینه کاربرد تئوری جنگ نامتعادل بر علیه ایران در دو جهت اسلام هراسی در بعد فرامنطقه ای و ایران هراسی در بعد منطقه ای بر آن است که با ایجاد جو ضد ایران و هراس از گسترش قدرت ایران در منطقه، زمینه های گرایش بیشتر کشورهای عربی و دولتهای عربی را با ریاض فراهم کرده و اتحادیه کشورهای عربی در زیر پرچم عربستان آغاز بکار کند. این در حالی است که یک بازیگر دیگر از این نقش چندان راضی نیست و آن ترکیه است. چون ترکیه در پی ایجاد یک تحرک نئوعثمانی است که اساسا در پی آن است که مرکزیت کشورهای عربی و اسلامی در آنکارا به وجود آورد لذا شکاف موجود میان استانبول و ریاض در این زمینه تا حدودی برای این کشور چالش برانگیز شده است. از سوی دیگر اتحاد ریاض با تلاویو در بزرگنمایی قدرت ایران به عنوان یک تهدید نیز در حال فعالیت روزافزون است. دیدارهایی که سران امنیتی سابق عربستان و اسرائیل با یکدیگر انجام می دهند و زمینه ای که پس از ملک فیصل در نشست سازمان مجاهدین خلق (منافقین) پیش آمد همگی سیگنال هایی از این جهت را به نمایش می گذارد.
مطهرنیا تاکید کرد: عربستان نه در پی ایجاد یک جنگ مستقیم با ایران بلکه در پی ایجاد یک کشمکش گسترده با تهران در بعد جهان عرب و در رودررویی آن با تهران به عنوان قدرت بزرگ منطقه ای است تا بتواند تلاش های کشورهای فرادستی و فرامنطقه ای برای نزدیک شدن به تهران و حل وفصل مسائل میان ایران و غرب را مخدوش کند و از این جهت زمینه های در تحریم قرارگرفتن بیشتر ایران را از بعد بین المللی از درون منطقه بار دیگر کلید بزند. هم اکنون بسیاری از اندیشکده های معروف غربی در پی ایجاد متونی در جهت راهنمایی رئیس جمهور آینده آمریکا در ارتباط با ایران برآمده اند.  بسیاری از دلارهای نفتی عربستان در آنها در پی نفوذ در جهت تشویق اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران در آینده است و از این جهت بر آن هستند که این فضاسازی عملیاتی را در جهت ایجاد فضای مثبت برای آینده تحرک بر ضد ایران از درون منطقه و فرا منطقه گسترش دهند.
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا عربستان با پراخت پول به شورای امنیت خواهد توانست شکایت ضد ایرانی خود را به نتیجه برساند؟، گفت: عربستان از روش های گوناگون در جهت در محدودیت قرار دادن ایران بهره خواهد برد؛ سعودی ها در پی ایجاد یک فضای منفی بر ضد ایران با رویکرد ایران هراسی در زمینه های گوناگون سیاسی، نظامی، حقوقی، امنیتی و فرهنگی هستند. عربستان همچنین در پی هزینه کردن بسیار بالا در جهت محاصره ایران برآمده است. پایین آوردن قیمت نفت و باردیگر افزایش صادرات نفت عربستان به گونه ای که بتواند آمریکا را پشت سر بگذارد، در پی ایجاد فضای پایین ماندن قیمت نفت و عدم موفقیت دولت روحانی است. باید بپذیریم که اگر دولت ایران بتواند زمینه های همگرایی ملی را به واسطه رشد اقتصادی و از طرف دیگر زمینه های حل وفصل مسائل خود با نظام بین الملل را فراهم آورد، تهران به عنوان نه تنها یک ابرقدرت منطقه ای بلکه یک قدرت بزرگ جهانی، می تواند چهره خود را نشان دهد. از اینرو است که عربستان از تمام زمینه ها استفاده می کند تا این معنا را از بین ببرد و شعارهای وحدت برانگیز ایران در جهان اسلام را در چارچوب رودررویی اعراب و تهران با شکست مواجه سازد.
این کارشناس مسائل بین الملل در ا دامه افزود: انقلاب اسلامی یک اتنقلاب کلام محور نبود بلکه یک انقلاب اثبات گرایانه بود که بر مبنای ارزش و اصول دینی بنا شده است. این انقلاب در دو دهه گذشته خود را در نبرد با آمریکا تعریف کرده  و از رویکرد اثباتی به سمت رویکرد سلبی تمایل پیدا کرده است.عربستان بر آن است که از این رویکرد سلبی استفاده کرده و با ایجاد فضای ایران هراسی در پرتو تلقی سنت گرایانه از دین در چارچوب الگوی سنتی عربستان، ایران را در محاق محاصره از همه جهت قرار دهد و حداقل هزینه های ایران را افزایش بخشد. هم اکنون ایرانی که در بعد بین الملل با درگیری با قدرتهای بزرگ در دو دهه گذشته خود را تعریف می کرده است، از بعد بین المللی به بعد منطقه ای محصور شده است و اکنون بجای اصطکاک با قدرتهای بزرگ بین المللی، باید خود را با قدرتی مانند عربستان خود را در قیاس بگیرد در حالی که باید گفت دشمن استراتژیک ما عربستان نیست بلکه اسرائیل است. لذا اکنون با این بازی، آنکه بیش از همه برنده شده است و غشای امنیتی خود را افزایش بخشیده، تلاویو می باشد. باید دید که ایران در این زمینه چه تدبیری می اندیشد.
دکتر مطهرنیا در خصوص اظهارات اخیر سردار صفوی و در پاسخ به این سوال که  جمهوری اسلامی با موضوع عربستان و تحرکات سعودی ها چگونه باید برخورد کند؟، گفت: جمهوری اسلامی در برخورد با سعودی ها راه و روش خود را دارد و گفتگویی که در مرحله نخست سردار صفوی انجام می دهد بر مبنای سیاست تعریف شده ای است که از منظر نظام حکومتی است که ایران برای خود قائل است. سخنان وی در روز بعد جدای از این مسائل نیست چون اساسا جهت گیری ایران ایجاد فضای کم تنش در منطقه و نظام بین الملل و در عین حال انتقادی و مقاوم در برابر زیاده خواهی بازیگران منطقه ای و بین المللی است. لذا دو جهت گیری سردار صفوی را در مخالفت با یکدیگر نمی یابم بلکه تکمیل کننده یکدیگر تلقی می شود. لذا ایران باید در عین حال که از قدرت و توان خود در برخورد با عربستان سخن می گوید به جهان این گذاره جدی را منتقل کند که ایران به دنبال ایجاد تنش در منطقه و روابط خود با عربستان نیست اما اگر با زیاده خواهی های عربستان رو به رو شود از منظر منطق سیاسی حکومتی نظامی امنیتی باید پاسخگوی بازیگری باشد که مرزهای موضع گیری خود را به خوبی نمی شناسد و از مرزهای موضع گیری های خود می گذرد. ارائه شکایت ریاض علیه ایران از جهتی امری مبارک است چون عربستان باید بپذیرد اگر بخواهد منطق رو دررویی را با ایران به طور مستقیم دنبال کند با ضربه های هولناک ملت ایران مواجه خواهد شد. اما آنچه مسجل است ملت ایران ملت فهیم و با فرهنگی است که در چارچوب مقررات و قوانین بین المللی خواهان بررسی بسیاری از مسائل است. ایران بارها دست دوستی خود را به طرف عربستان دراز کرده است اما با کینه ورزی عربستان روبه رو شد. لذا باید بسیار قدرتمند و در عین حال صبور و با رویکرد صلح مدارانه شجاعت خود را برای دفاع از تمام اصول ارزش ها و مرزهای ملی مادی و معنوی خود وارد عمل شد.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : مصاحبه 
دنبالک ها: شکایت عربستان علیه ایران از جهتی امری مبارک است!/ ایران در برخورد با سعودی ها راه و روش خود را دارد 

How do you get a growth spurt?
بیست و هفتم شهریور 96 02:26
Nice post. I learn something new and challenging on sites
I stumbleupon on a daily basis. It will always be
useful to read through content from other authors and use a little
something from their web sites.
How do you grow?
یازدهم شهریور 96 06:24
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for
quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your
blog and I look forward to your new updates.
How can I increase my height after 18?
ششم مرداد 96 18:31
It's remarkable to pay a quick visit this site and reading
the views of all friends on the topic of this article, while I am also zealous
of getting know-how.
What do you do when your Achilles tendon hurts?
ششم مرداد 96 07:28
If you would like to obtain a good deal from this piece of writing then you have to apply these strategies to your won weblog.
foot pain guide
یازدهم تیر 96 12:04
For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very soon it will be well-known, due to
its feature contents.
manicure
سیزدهم اردیبهشت 96 18:54
This design is incredible! You most certainly know how to
keep a reader amused. Between your wit and your
videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.

I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
it. Too cool!
manicure
سیزدهم اردیبهشت 96 17:56
Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed
reading it, you will be a great author. I will
make sure to bookmark your blog and will often come back
down the road. I want to encourage that you continue your
great work, have a nice weekend!
BHW
بیست و پنجم فروردین 96 17:01
Usually I do not learn post on blogs, however I wish to say that
this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing style
has been amazed me. Thanks, quite nice article.
BHW
بیست و پنجم فروردین 96 14:19
Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the web the
simplest thing to consider of. I say to you, I certainly get irked whilst people consider concerns that they plainly don't recognise about.

You managed to hit the nail upon the highest as smartly as outlined out the entire thing without having side-effects
, people could take a signal. Will likely be again to get more.
Thank you
BHW
بیست و پنجم فروردین 96 04:19
I like it when individuals get together and share thoughts.
Great blog, keep it up!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر