تبلیغات
سایت رسمی دکتر مهدی مطهرنیا ـ آینده پژوه اجتماعی - فرهنگی و ارتباطات سیاسی - مطهرنیا: اندیشکده های وابسته به تراست های تسلیحاتی سناریوی بازی های ترامپ را می نویسند


Admin Logo
themebox Logo
!-- www.newseek.ir -->
تاریخ:بیست و ششم بهمن 95-11:40

مطهرنیا: اندیشکده های وابسته به تراست های تسلیحاتی سناریوی بازی های ترامپ را می نویسند

مطهرنیا:

اندیشکده های وابسته به تراست های تسلیحاتی سناریوی بازی های ترامپ را می نویسند

تهران-ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل، ترامپ را یک آکتوریست بیش فعال نامید که در سناریوی اندیشکده ها و اتاق های فکر وابسته به تراست های تسلیحاتی آمریکا ایفای نقش می کند.

مهدی مطهرنیا در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در خصوص اظهارات و رفتارهای اخیر رییس جمهوری جدید آمریکا افزود: ترامپ را باید یک(بازیگر) آکتوریست {اکتویزم صحیح است}،سیاسی نامید، او در مقام رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا اکنون به عنوان یک بازیگر بسیار فعال و در عین حال مهم حضور دارد.
وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر ترامپ رهبری و نوشتن سناریوی بازی را به عهده ندارد بلکه یک آکتوریزم بیش فعال است و از این جهت بازی او در سناریویی که پست نو محافظه کاران آمریکایی نوشته اند، می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد.
این کارشناس مسائل بین الملل، رهبری و سناریو نویس این بازی اتاق های فکر و اندیشکده های بسیار فعالی دانست که از دهه گذشته در ایالات متحده آمریکا در سه لایه به هم پیوسته با موتور روشن ولی چراغ خاموش وارد عمل شده اند. 

مطهرنیا ادامه داد: این اندیشکده ها نماینده تراست های تسلیحاتی در آمریکا هستند که نگران از دست دادن قدرت در برابر تراست های نفتی بودند که در زمان اوباما بسیار قدرت گرفته اند.
وی خاطرنشان کرد: تراست های نفتی در آمریکا در حال خیز برداشتن برای دست یابی به مقام برتر در حوزه تولید و صدور سوخت های فسیلی در سال 2020 میلادی بودند و اگر کاخ سفید در اختیار دموکرات ها باقی می ماند، می توانستند گام بلندی برای تسلط بر تراست های تسلیحاتی بردارند.
این کارشناس سیاسی آمریکا ادامه داد: در چنین فضایی ترامپ از سوی این اندیشکده ها انتخاب شد تا در فضای پوپولیستی و دادن شعارهای عوام فریبانه زمینه های موفقیت در انتخابات را پیدا کند.
ترامپ با بیان این که این بازی در صحنه داخلی محصول اصطکاک دو تراست تسلیحاتی و نفتی است، اظهارداشت: تراست های تسلیحاتی نیازمند سیاست خارجی هجومی و سیاست داخلی آرمان گرای ملی معطوف به گرایش های شوونیستی هستند.
وی افزود: در این چارچوب اگرچه در ایالات متحده آمریکا از مقدم بودن مسائل سیاست داخلی بر سیاست خارجی سخن گفته می شود اما برآیند چنین دیدگاهی از منظر استراتژیک متوجه فضایی می شود که در آن سیاست خارجی در حوزه تعریف عملیاتی بر سیاست داخلی برتری و اویولت پیدا می کند.
این صاحبنظر سیاسی یادآور شد: با وجود این که ترامپ در کمپین انتخاباتی خود از برتری و اولویت سیاست داخلی بر سیاست خارجی سخن گفت با این حال وی در اولین اقدامات خود گام هایی در تشدید وضعیت سیاست خارجی و هجومی این کشور برداشت به گونه ای که هر گونه چالش برانگیزی دربرابر سیاست های خارجی و منطقه ای آمریکا را پرهزینه کرد.
مطهرنیا خاطرنشان کرد: ترامپ اکنون با ایجاد فضای آمادگی نظامی برای ورود به یک جنگ بزرگ در عرصه بین المللی به صورت رسمی به ارتش آمریکا و تهدیدهای بسیار معنا دار از طریق توئیت کردن و مشاور امنیت ملی خود زمینه های ایجاد یک تنش بین المللی را طراحی کرده است.
وی گفت:از جهت دیگر ترامپ تلاش دارد یک همگرایی فرامنطقه ای و بین المللی درارتباط با خاورمیانه ای که محور آن واشنگتن- لندن- پاریس- مسکو مد نظر وی است و همچنین محور منطقه ای تل آویو- ریاض- قطر به محاصره منطقه ای تهران اقدام کند.
مطهرنیا اضافه کرد:سیاست های ترامپ بسیار مخاطره آمیز بوده و وی در پی اجرای دکترین محدود سازی همگرایی بین المللی با ایران بعد از برجام و محاصره منطقه ای تهران است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که رویکرد بازیگران بین المللی درخصوص این رویه چه خواهد بود، گفت :چه روسیه و چین و چه انگلیس، آلمان و فرانسه در نهایت به این گزاره معتبر در عرصه روابط بین الملل می رسند که نه دوست دائم و نه دشمن دائم وجود دارد و حتی اکنون گفته می شود منافع دائمی هم وجود ندارد، به عبارت دیگر منافع هم سیال شده و در دنیای پرشتاب به سرعت باز تعریف می شود.
وی با بیان این که نمی توان به حمایت های این پایتخت ها در چهارچوب یک مبارزه نابرابر بین تهران- واشنگتن دل خوش کرد، اظهارداشت: تجربه 12 سال گذشته در پرونده هسته ای نشان داد که در نهایت حتی پکن و مسکو نیز در بزنگاه های تاریخی در وضعیت کنونی نظام بین الملل در اردوگاه قدرت های بزرگ با ابرقدرت موجود در این اردوگاه از اشتراک منافع بیشتری برخوردارند و لذا این حمایت هپا متوجه گرفتن امتیازات بیشتر از آمریکا است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد:از سوی دیگر ترامپ هم اساسا و رسما آمادگی خود را برای دادن امتیاز به پایتخت های کشورهای بزرگ در جهت درگیری با پایتخت های کشورهای چالش برانگیز دربرابر واشنگتن اعلام کرده است به طوری که به پوتین نزدیک شده و همگرایی با مسکو را دنبال می کند،ترزا می را به واشنگتن فرا می خواند و به صورت بسیار شفاف و واضع مواضع خود را بیان می کند و با اولاند تماس جدی و نقد دو طرفه خود را دنبال می کند.
مطهرنیا تصریح کرد: رییس جمهوری آمریکا در عین حال تلاش می کند از نتانیاهو به عنوان یک بازیگر مستعد در جهت فرماندهی تحرکات ایالات متحده آمریکا در منطقه در جهت همگرایی با پایتخت های کشورهای عربی استفاده کند.
این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی این پرسش مطرح است که در چنین فضایی آیا می توان در آینده بار دیگر به بیانیه های دولت چین یا روسیه یا کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها دل خوش کرد و تجربه پرونده هسته ای را در گذشته نزدیک و جهت گیری این پایتخت ها را در هشت سال دفاع مقدس نادیده انگاشت؟
این صاحبنظر مسائل سیاسی یادآور شد: به نظر می رسد اینها می تواند تجربه های گران سنگی در برابر ملت و دستگاه سیاست خارجی ما باشد.
مطهرنیا در پاسخ به سوالی درخصوص یکی از اظهار نظرهای ترامپ مبنی بر این که اگر ایران می گفت که «بیایید با هم باشیم من با توافق هسته‌ای مشکل نداشتم اما برعکس، آنها جسورتر شده‌اند»، گفت: ایران از دیدگاه اندیشکده های آمریکا و چشم انداز 20 سال آینده در نظام بین الملل شریک استراتژیک این کشور است.
مطهرنیا اضافه کرد: آمریکا در حال بازتعریف شرکای استراتژیک خود است و در آینده آلمان ،انگلستان، فرانسه و حتی اسرائیل شرکای استراتژیک آمریکا نخواهند بود بلکه کانادا ژاپن، کره جنوبی، ایران،استرالیا و کوبا به عنوان شرکای استراتژیک ایالات متحده آمریکا در نظر گرفته شده اند.
وی ادامه داد: نظریه پردازان امنیتی و آینده نگار اندیشکده های متعدد آمریکا بر اساس تئوری هژمونی مرکب، نه هژمونی بسیط به بازتعریف شرکای استراتژیک آمریکا در قرن 21 میلادی پرداخته اند و ایران در مهم ترین نقطه جغرافیایی این کمربند شرکای جدید استراتژیک این کشور قرار می گیرد و از این رو آمریکا چه در زمان اوباما و حتی در زمان ترامپ آماده انجام معامله با تهران به شرطی است که ایران قواعد بازی را پذیرفته در مجموعه شرکای استراتژیک ایالات متحده آمریکا قرار گیرد .
سیام**2021**1336 خبرنگار:داود مرادپور**انتشار: مهرنوش خانزائیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : مصاحبه 
دنبالک ها: مطهرنیا: اندیشکده های وابسته به تراست های تسلیحاتی سناریوی بازی های ترامپ را می نویسند 

What do you do for a strained Achilles tendon?
یازدهم شهریور 96 08:21
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll
just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any tips for rookie blog writers? I'd certainly appreciate it.
How we can increase our height?
ششم مرداد 96 18:40
For most up-to-date information you have to go to see the
web and on web I found this website as a finest website for latest updates.
How long does it take to recover from Achilles injury?
بیست و چهارم تیر 96 12:40
Thanks a lot for sharing this with all people you really recognise what you're
talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally visit my website =).
We could have a link trade agreement among us
http://nieshableichner.weebly.com/blog/posterior-tibial-tendon-dysfunction
سوم تیر 96 15:47
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
News? I've been trying for a while but I never seem to get there!

Many thanks
http://tadlinstrom.wordpress.com/2015/06/27/might-hammer-toe-result-in-knee-troubles
سی و یکم اردیبهشت 96 20:17
Greetings! I've been following your website for some time
now and finally got the courage to go ahead and give
you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to say
keep up the fantastic job!
manicure
سیزدهم اردیبهشت 96 17:56
Hiya! I know this is kinda off topic nevertheless
I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?

My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you're interested feel free to send me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!
BHW
بیست و چهارم فروردین 96 20:18
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was
good. I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already
;) Cheers!
BHW
بیست و سوم فروردین 96 10:43
This paragraph is in fact a good one it helps new net users,
who are wishing for blogging.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر