تبلیغات
سایت رسمی دکتر مهدی مطهرنیا ـ آینده پژوه اجتماعی - فرهنگی و ارتباطات سیاسی - مهدی مطهرنیا گفت‌وگو با فرارو بررسی کرد "اختلاف" در جریان اطلاح‌طلبی چقدر جدی است؟


Admin Logo
themebox Logo
!-- www.newseek.ir -->
تاریخ:چهاردهم شهریور 96-13:09

مهدی مطهرنیا گفت‌وگو با فرارو بررسی کرد "اختلاف" در جریان اطلاح‌طلبی چقدر جدی است؟

مهدی مطهرنیا گفت‌وگو با فرارو بررسی کرد
فرض کنید که به جای جریان اصلاح‌طلب یک جریان اقتدارگرا قرار داشت. آیا فعالان این جریان واقعا به همین شکل رفتار می‌کردند؟ خیر. زیرا جریان‌های اقتدارگرا اعتقادی به گفت‌وگو ندارند و در چنین مواقعی در پشت پرده و کاملا با رویکرد بالا به پایین رفتار می‌کنند
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۰۷ شهریور ۱۳۹۶
فرارو- یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اختلاف‌ها در جریان اصلاح‌طلب صرفا در دیدگاه و برنامه‌ریزی خلاصه می‌‍شود و این به هیچ عنوان منجر به اختلاف در هدف یا شکاف در این جریان نمی‌شود. اینکه می‌گویم برنامه رقبا است به معنی این است که آنها با استفاده از رسانه‌های خود در تلاش هستند که این را در افکار عمومی جا بی‌اندازند که اصلاح‌طلب‌ها تا حدی با یکدیگر اختلاف دارند که در هدف هم مشترک نیستند.

اتحاد در اختلاف
مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه طی گفت‌وگو با فرارو، در خصوص اختلاف‌های این روزهای اصلاح‌طلبان که بسیار مورد توجه قرارگرفته‌است، گفت: اصلاح طلبی اساسا یک معنای درونی را با خود حمل می‌کند که هویت آن به بحث کثرت‌گرایی باز می‌گردد. به عبارت دیگر به عنوان یک گفتمان در عرصه سیاسی، دموکراتیک است و هر امر دموکراتیک به کثرت و تنوع منافع ختم می‌شود زیرا ستون فقرات این جریان تغییر در شرایط موجود برای رسیدن به یک جامعه پویا، موفق و اثرگذار است.

وی ادامه داد: به‌طور کلی روشی که اصلاح‌طلبان برمی‌گزینند، کثرت در وحدت و وحدت در کثرت است. این کثرت هم می تواند در مسائل مختلف از جمله  تمایل و اهمیت جایگاه سیاسی، امتیازها و امکانات و... باشد اما موضوع مورد توجه این است که آنها طی چند سال اخیر نشان داده اند که با وجود همه این اختلاف‌ها در بزنگاه‌های مهم توانسته اند با وحدت و انسجام عمل کنند. اینکه بگوییم اصلاح‌طلبان با سلایق مختلف و بعد از اینکه از حاشیه نشینی در عرصه سیاست دوباره به زمین بازی بازگشته اند و دچار نوعی اختلاف شده اند و احترام به سلایق این جریان سیاسی را نفی کنیم، بسیار غیرعاقلانه است. نکته قابل توجه در این مسئله عدم مخفی کاری آنها در وجود این تفاوت‌ دیدگاهی، سلیقه‌ای و اختلافات است.

این استاد دانشگاه افزود: باید در نظر داشت که این مسئله نشان می‌دهد که آنها سعی نکردند آن را مخفی کنند اما با این وجود دیدیم که در انتخابات مجلس سال 94 و انتخابات ریاست جمهوری و شورای هی شهر و روستا در سال 96 با وجود همه انتقادها موفق شدند بسیار منسجم و خوب عمل کنند. به همین دلیل من معتقدم که اختلاف‌های موجود مسئله قابل توجهی نیست. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که در این ماجرا نقش رهبر اصلاحات هم بسیار پراهمیت است و ایشان جایگاه ویژه‌ای دارند و به نوعی ایده‌پرداز این جریان به شمار می‌آیند. به همین دلیل هم است که حتی اگر شاهد تکثر ایده و منافع در این اتمسفر گفتمانی هم باشیم، زمانی‌که در رقابت قرار می‌گیرند، با تصمیم نهایی خود را وفق می دهند و عمل می‌کنند.

او عنوان کرد: به عنوان مثال آنها هیچ گاه آقای روحانی را بهترین گزینه برای تمام دوره‌ها ندانستند اما او را با توجه به شرایط موجود بهترین گزینه برای ایران امروز می دانند و به همین دلیل هم از او حمایت کردند. حالا بازهم می توان گفت که آنها اختلافات عمیق و بزرگی دارند که این جریان را دچار شکاف کند؟ به عقیده من تا زمانی که به یک وحدت عملیاتی ختم می‌شود، اصلا این قبیل اختلاف‌ها اهمیت پیدا نمی کند. 

مطهرنیا گفت: با این حال در نقطه مقابل اتاق فکر جریان رقیب قرار دارد که در تلاش هستند اینگونه القا کنند که اصلاح‌طلبان دچار اختلاف‌های عمیقی‌اند که آنقدر بزرگ شده که به رسانه‌ها کشیده شده است و همین را بهانه‌ای برای حمله و تخریب چهره‌های اصلاح‌طلب کرده‌اند تا از این طریق بتوانند مدیریت انتخابات 96 را بدست بیاورند و شکست‌های اخیر خود را جبران کنند. در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان باید بدانند که هرچه بیشتر با جریان رقیب در اصطکاک قرار بگیرند  و به جای اثبات صداقت و توانایی‌های خود به دنبال تقابل با همین اتاق فکرها باشند، زمان را از دست خواهند داد. بهتر است به جای پرداخت به این قبیل مسائل، با پای فشاری بر روی اهداف جمعی خود، وحدت را حفظ کنند و قدرت خود را در جهت پاسخگویی به خواست مردم صرف کنند.

وی تصریح کرد: آنها باید نقش خود را ایفا کنند. همان نقشی که کارآمدی آنها را به افکار عمومی نشان دهد. خوشبختانه بخش قابل توجهی از جامعه امروز به خوبی می‌داند که کشور در شرایط بدی به سر می‌برد و مدیریت و حضور در بخش اجرایی بسیار سخت است بنابراین تا حدود زیادی نگاه منطقی به فعالیت‌ها و عملکردها دارد و اصلاح‌طلبان هم باید از همین فرصت استفاده کنند و خود را ثابت کنند. مردم تقاضای زیادی ندارند. تنها توقع آنها عملکرد صادقانه افرادی است که با رای آنها انتخاب شده‌اند.

این استاد دانشگاه در واکنش به این مسئله که  اختلاف‌ها در جریان اصلاح طلبی صرفا از سوی رقیب مطرح نمی‌شود و فعالان این جریان هم به آن اشاره کرده اند، گفت: من منکر وجود اختلاف در جریان اصلاح‌طلبی نیستم. اما این اصلا مسئله جدیدی نیست. زیرا همیشه در شرایط اینگونه، فعالان یک جریان که در عرصه سیاسی دست بالا را در اختیار دارند، خود را از جهات مختلف محق می‌دانند. اما در نظر داشته باشید که ما اینجا با یک جریان دمکراتیک مواجه هستیم که بسیار منطقی و عقلانی با اختلاف‌ها برخورد می کند.

وی ادامه داد: شما فرض کنید که به جای جریان اصلاح‌طلب یک جریان اقتدارگرا قرار داشت. آیا فعالان این جریان واقعا به همین شکل رفتار می‌کردند؟ خیر. زیرا جریان‌های اقتدارگرا اعتقادی به گفت‌وگو ندارند و در چنین مواقعی در پشت پرده و کاملا با رویکرد بالا به پایین رفتار می‌کنند. اما اصلاح‌طلبان به دنبال گفت‌وگو و پیدا کردن یک راه مناسب هستند. این روش یک سیستم حزبی است. یعنی تا حدی پیش‌می روند که ممکن است به رویارویی ختم شود اما در برابر چشمان همگان اتفاق رخ می دهد و در نهایت به یک اتحاد دست پیدا می‌کنند.

او تاکید کرد: علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که اختلاف‌ها در جریان اصلاح‌طلب صرفا در دیدگاه و برنامه‌ریزی خلاصه می‌‍شود و این به هیچ عنوان منجر به اختلاف در هدف یا شکاف در این جریان نمی‌شود. اینکه می‌گویم برنامه رقبا است به معنی این است که آنها با استفاده از رسانه‌های خود در تلاش هستند که این را در افکار عمومی جا بی‌اندازند که اصلاح‌طلب‌ها تا حدی با یکدیگر اختلاف دارند که در هدف هم مشترک نیستند.

مطهرنیا در پایان اظهار کرد: البته این دیدگاه ممکن است در افکار عمومی هم وجود داشته باشد اما به نظر من دلیل آن رسانه‌ای شدن اختلافات است که موجب شده برداشت‌ها اشتباه باشند و قضاوت‌های زودهنگام انجام شود. ممکن است به عنوان مثال امروز یا فردا فردی در این جریان از یک جایگاه کنار برود و فرد دیگری در آن سمت قرار گیرد. اما این به معنی اختلاف نیست. صرفا نوعی فعالسازی نیروها به شمار می‌آید.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دنبالک ها: مهدی مطهرنیا گفت‌وگو با فرارو بررسی کرد "اختلاف" در جریان اطلاح‌طلبی چقدر جدی است؟ 

potens piller
بیست و نهم شهریور 97 20:32
I appreciate the knowledge on your internet site. Thanks!
http://dimagrireitalia.ovh/
بیست و ششم شهریور 97 21:05
I love this website - its so usefull and helpfull.
http://potenspiller2017.ovh/machoman-eller-eron-plus.html
بیست و ششم شهریور 97 17:12
thank a lot for your internet site it helps a lot.
tratamento calvície
بیست و ششم شهریور 97 13:43
I love this website - its so usefull and helpfull.
http://brustvergrosserung-de.eu/
بیست و ششم شهریور 97 11:46
Great web website! It looks extremely good! Maintain the good work!
Maxman composizione
بیست و ششم شهریور 97 10:02
Great internet site! It looks really professional! Sustain the
good work!
http://cistus-pillen.eu/recensie-cistus-plus.html
بیست و پنجم شهریور 97 21:39
You've got great stuff in this article.
Zevs werking
بیست و پنجم شهریور 97 02:45
Many thanks really valuable. Will certainly share website with my pals.
die besten potenzmittel
بیست و چهارم شهریور 97 11:15
Very revealing, looking frontward to coming back again.
w88.com
بیست و چهارم شهریور 97 01:15
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you to see essentially the most awe inspiring reality show series ever, called Front Sight Challenge.
"Because you happen to be here scanning this online games report now only at that particular moment in time; what you have is "The first movers advantage" for yourself to take a hold of now. The Open Video Project: This is site having a huge number of digital video for sharing.
best fish tank vacuum cleaner
بیست و دوم شهریور 97 08:11
. Submitted on Jul 20, 2017 from KidGuard Inc.
bán camera ip đà nẵng
هجدهم شهریور 97 15:26
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable information to
work on. You've done a formidable job and our whole
community will be grateful to you.
http://bedroomfurnituretp.com
چهاردهم شهریور 97 10:27
Hello my loved one! I wish to say that this article is awesome,
great written and come with almost all vital infos. I'd like
to peer more posts like this .
why be racist sexist homophobic when you can just be quiet shirt
سوم شهریور 97 03:20
Welcome to Creating Harmony's e-mail of indication.
Ardis
یکم شهریور 97 01:45
Hi, I would like to subscribe for this website to take
newest updates, therefore where can i do it please help.
fettförbränning tabletter
بیست و سوم مرداد 97 03:51
Appreciate it for sharing this great website.
afslankpil
بیست و دوم مرداد 97 14:05
You've very well information at this point.
come aumentare massa muscolare velocemente
بیست و دوم مرداد 97 12:36
I like this website - its so usefull and helpfull.
tructiepbongda
بیست و یکم مرداد 97 04:23
Now that you learn about video editing and also the things you need you are
to start the journey of amateur filmmaker to professional
director. A model with 3 CCD has a sensor that accumulates all the different colors (Red, Green, and Blue) producing superior color reproduction. The first lesson you ought to learn along with your online course is how to read chord charts.
ww88
بیستم مرداد 97 20:45
If you are travelling to another city and locate that there's a good show
because city, you can not look at different companies to the box office,
stay at home a line and buying the tickets. "Because you're here reading this article games report now as of this particular moment in time; that which you have is "The first movers advantage" by yourself to look at a their hands on now. With the number of el cheapo acoustic guitars being created nowadays you will likely need somebody you trust to assist you choose the first guitar.
camera keeper y2 chính hãng
هجدهم مرداد 97 20:25
I blog frequently and I truly thank you for your information.
The article has really peaked my interest. I'm
going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week.

I subscribed to your Feed as well.
xem khuyến mãi
هجدهم مرداد 97 08:39
Asking questions are truly good thing if you are
not understanding anything entirely, except this post provides
pleasant understanding yet.
pillole erezione
هشتم مرداد 97 04:14
Very nice article. I absolutely love this website.
Keep it up!
scr888
سوم مرداد 97 01:41
Saved as a favorite, I like your web site!
camera hải nam
سی ام تیر 97 23:55
Why visitors still use to read news papers when in this technological world
the whole thing is available on net?
Robert
سی ام تیر 97 09:54
Hеⅼlo would you mіhd lettіng me know which webhost
you're using? I've lοaded your blog iin 3 comⲣletely different
internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

Ϲan you suggest a good intеrnet hoѕting ⲣrovidrr at a reasοnable price?

Thanks a lot, I appreciate it!
tructiepbongdaso
بیست و ششم تیر 97 03:00
The camera may make the brightest of scenes resemble
it absolutely was taken during an eclipse. These guides
enable you to practice when you are and possess the time to do so.
Instead of enjoying karaoke parties, you'll
be able to always make music and build your personal song, by plugging it to your TV sets.
Marketstrom.gr αθηνα
بیستم تیر 97 23:09
Hi, this weekend is fastidious designed for me, for the reason that this occasion i am reading this fantastic informative post here at my house.
w88us.com
نوزدهم تیر 97 11:39
If you're going to another city and locate that there's a good show because city,
you can not shop around for the box office, stand it a line and purchase
the tickets. "Because you're here looking over this flash games report now with this particular instant; that which you have is "The
first movers advantage" yourself to take a their hands on now. These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper and then framed and hung on walls.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30